Andrychów
Miasto Andrychów znajdują się na południu Polski, w województwie małopolskim. W najbliższym sąsiedztwie są takie miasta, jak: Kraków, Bielsko-Biała oraz Wadowice i Oświęcim.
Z racji położenia miejsce to jest bardzo atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym w Beskidzie Małym. Teren gminy Andrychów stanowi doskonałą bazę wypoczynkową i rekreacyjną, gdzie można bawić się i odpoczywać na różne sposoby.
Miasto jest siedzibą gminy, w skład której wchodzi 8 sołectw Inwałd, Zagórnik, Sułkowice Łęg, Sułkowice Bolęcina, Brzezinka, Targanice, Rzyki, Roczyny.
Historia
Osada miała zostać założona na przełomie XIII/XIV wieku i nazwana Indrzychowem. Pierwsze zapiski o Andrychowie pojawiły się w wykazie świętopietrza w roku 1344. Wioska figuruje tam pod nazwą: Henrychów (“ecclesia de Henrichov”) Jan Długosz w Liber beneficiorum około roku 1440 do określenia osady używa nazwy Gendrzychow. Andrychów ma długie tradycje przemysłowe. Tradycyjną gałęzią gospodarki było tkactwo oparte na uprawianym w okolicy lnie, a później na importowanej bawełnie. W XVIII i XIX wieku produkcją i handlem płótnem zajmowały się chłopskie kolegacje. W 1908 roku powstała Pierwsza Galicyjska Tkalnia Mechaniczna należąca do braci Czeczowiczków. Dziś Andrychów jest jednym z centrów przemysłowych w Małopolsce. Od 2007 roku działa specjalna strefa ekonomiczna o łącznej powierzchni blisko 140 ha. Głównymi walorami turystycznymi Andrychowa są: Beskid Andrychowski (wschodnia część Beskidu Małego) oraz Starówka andrychowska w klimacie małego, galicyjskiego, górskiego miasta. Oferta turystyczna gminy jest zróżnicowana: może być atrakcyjna zarówno dla turysty zainteresowanego aktywnym wypoczynkiem jak i rekreacją.