Miasta

Będzin

Będzin leży we wschodniej części województwa śląskiego, nad rzeką Czarna Przemsza, na Wyżynie Śląskiej. Jest miastem powiatowym o bogatej historii. Należy do najstarszych miast Małopolski i województwa śląskiego.

Pełni rolę ośrodka handlowego, gospodarczego (przemysł, energetyka), administracyjnego i kulturalnego Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie w Będzinie na obszarze 37 km2 mieszka około 60 tys. osób.

Królewskie miasto z dumą prezentuje również swój dorobek kulturalny. Przez cały rok rzesze miłośników sztuki przyciąga Teatr Dzieci Zagłębia, założony przez Jana Dormana, sławnego w świecie reżysera, animatora i menadżera, liczne imprezy i wydarzenia artystyczne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek, Będzińska Biesiada Smaków czy też Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła.

W ostatnim czasie krajobraz Będzina wzbogacił się o nowe miejsca do aktywnego spędzania czasu wolnego, takie jak Strefy Aktywności Rodzinnej z siłowniami pod gołym niebem, miasteczkiem ruchu drogowego, boiskami do piłki siatkowej i lodowiskiem. Powstał także nowoczesny i bezpieczny skatepark dla miłośników sportów ekstremalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.