Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Będzin

Będzin leży we wschodniej części województwa śląskiego, nad rzeką Czarna Przemsza, na Wyżynie Śląskiej. Jest miastem powiatowym o bogatej historii. Należy do najstarszych miast Małopolski i województwa śląskiego.

Pełni rolę ośrodka handlowego, gospodarczego (przemysł, energetyka), administracyjnego i kulturalnego Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie w Będzinie na obszarze 37 km2 mieszka około 60 tys. osób.

Królewskie miasto z dumą prezentuje również swój dorobek kulturalny. Przez cały rok rzesze miłośników sztuki przyciąga Teatr Dzieci Zagłębia, założony przez Jana Dormana, sławnego w świecie reżysera, animatora i menadżera, liczne imprezy i wydarzenia artystyczne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek, Będzińska Biesiada Smaków czy też Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła.

W ostatnim czasie krajobraz Będzina wzbogacił się o nowe miejsca do aktywnego spędzania czasu wolnego, takie jak Strefy Aktywności Rodzinnej z siłowniami pod gołym niebem, miasteczkiem ruchu drogowego, boiskami do piłki siatkowej i lodowiskiem. Powstał także nowoczesny i bezpieczny skatepark dla miłośników sportów ekstremalnych.

Dodaj komentarz