Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Brzeg

Brzeg to miasto w województwie opolskim, siedziba powiatu brzeskiego. Historycznie leży na Dolnym Śląsku, na skraju Równiny Grodkowskiej, będącej częścią Niziny Śląskiej. Przez miasto przepływa Odra.

Zanim powstało miasto, w jego miejscu istniały trzy osady przedkolacyjne. Największą, z siedzibą przedstawiciela książęcego, był Wysoki Brzeg, wymieniany w dokumentach już w 1234 r. Od niej właśnie pochodzi nazwa dzisiejszego miasta. Brzeg otrzymał prawa miejskie pomiędzy 1246 a 1248 r. W 1311 r. miasto stało się stolicą księstwa brzeskiego i było nią aż do śmierci ostatniego z rodu Piastów – Jerzego IV Wilhelma w 1675 r.

O bogatej przeszłości Brzegu świadczą dziś monumentalne zabytki. Najokazalszym jest siedziba piastowskiego rodu – zamek książąt brzeskich. Godne uwagi są brzeskie kościoły, w tym jedna z najwyższych gotyckich świątyń na Śląsku – kościół św. Mikołaja, czy pojezuicki, barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Zachwyt odwiedzających zawsze wzbudza renesansowy Ratusz z pięknymi wnętrzami. Miłośnicy architektury zobaczą w Brzegu piękne gotyckie, renesansowe i barokowe kamienice mieszczańskie. Szukający aktywnego wypoczynku będą mieli okazję skorzystać z licznych nowoczesnych obiektów sportowych, w tym krytej pływalni i wielofunkcyjnego stadionu. Przez miasto wiodą piesze i rowerowe szlaki turystyczne, w tym Szlak Polichromii Brzeskich z zabytkami gotyckiego malarstwa ściennego.

Dodaj komentarz