Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Busko-Zdrój

Busko-Zdrój położone jest w Województwie Świętokrzyskim na malowniczym Ponidziu. Wysokie walory krajobrazowe oraz bogactwo naturalnych wód mineralnych i leczniczych sprawiają, że każdego roku Busko-Zdrój odwiedzają tysiące turystów i kuracjuszy z kraju i zagranicy.

Busko-Zdrój słynie z unikalnych leczniczych wód siarczkowych oraz solanek jodkowych a lecznictwo z ich wykorzystaniem w zorganizowanej formie sięga XVIII wieku.

W sąsiedztwie brak jest rozwiniętego przemysłu, co znacząco wpływa na stan powietrza, a specyficzny łagodny mikroklimat oraz największa w Polsce liczba dni słonecznych w roku stwarzają dogodne warunki do wypoczynku i skutecznej kuracji. Ponidzie oparte o wstęgę rzeki Nidy ma charakter typowo rolniczy oraz uzdrowiskowy. Gmina w wiodącej części położona jest na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego.

W jej obrębie znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe ułatwiają zwiedzanie licznych zabytków oraz dotarcie do miejsc o szczególnie cennych walorach krajobrazowych. To wszystko sprawia, że Gmina Busko-Zdrój jest jednym z najbardziej atrakcyjnych celów podróży dla osób szukających wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku. Serdecznie zapraszamy

Uzdrowisko Busko-Zdrój

Na terenie Uzdrowiska Busko-Zdrój działa osiem podmiotów leczniczych, które zarządzają piętnastoma zakładami lecznictwa uzdrowiskowego, w tym 3 szpitalami uzdrowiskowymi oraz 12 sanatoriami.

Największym podmiotem sanatoryjnym jest „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. w skład którego wchodzą 2 szpitale uzdrowiskowe oraz 4 sanatoria, oferujące swoim pacjentom około tysiąca miejsc.

Trzema obiektami (540 łóżek) dysponują Sanatoria Słowacki Sp. z o.o., z których – Terma Słowacki – jest najmłodszym sanatorium w Busku-Zdroju, oddanym do użytku wraz z końcem 2018 r.

Pozostałe podmioty w kolejności liczby miejsc sanatoryjnych działają w obrębie jednej jednostki i są to: Sanatorium „Włókniarz” (ok. 550 miejsc), 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny (360 miejsc), Sanatorium „Nida-Zdrój” (265 miejsc), Sanatorium „Astoria” (ok. 230 miejsc), Sanatorium „Bristol” (135 miejsc – obiekt wyłącznie komercyjny) oraz Sanatorium „Zbyszko” (130 miejsc).

Wszystkie zakłady lecznictwa uzdrowiskowego w Busku-Zdroju dysponują jednocześnie ponad 3 tysiącami miejsc, co rocznie przekłada się na ok. 80 tysięcy kuracjuszy (dane z roku 2018).

Prawie połowa kuracjuszy kierowana jest do Buska-Zdroju przez Narodowy Fundusz Zdrowia, reszta korzysta z usług buskich sanatoriów prywatnie. W celu rezerwacji miejsca zachęcamy do kontaktu z wybranym obiektem.

Dodaj komentarz