Jasna Góra
Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Dzięki niemu Jasna Góra stała się w XV w. jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. Faktu, dlaczego tak się stało, nie wyjaśnia ani legenda, która przypisuje autorstwo ikony św. Łukaszowi Ewangeliście, ani protekcja królewskiej pary – Jadwigi i Władysława Jagiełły. Przyczyna niezwykłości tego miejsca musi być głębsza, ale należy podkreślić, że na Jasnej Górze nigdy nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce w innych sanktuariach.
Kaplica Matki Bożej i Bazylika Jasnogórska
Centralne miejsca na Jasnej Górze, miejsca sprawowania sakramentów i codziennej modlitwy, w głównym ołtarzu Kaplicy Matki Bożej umieszczony jest Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski
Sala Rycerska
Sala pamiętająca wiele historycznych wydarzeń, w której umieszczono pamiątkowe sztandary wojskowe, sala na pietrze klasztoru, wejście na lewo przed kaplicą Matki Bożej.
Kaplica Różańcowa
Jest tuż przy Kaplicy Cudownego Obrazu /wychodząc z Kaplicy Matki Bożej kierujemy się na prawo/
Kaplica św. Józefa
Należy przejść czterema bramami na zewnątrz Jasnej Góry i za pierwszą wejściową bramą zwaną Bramą Lubomirskich kierujemy się na prawo
Skarbiec, Muzeum 600-lecia
– nad porządkiem zwiedzania czuwają panowie z Ochrony klasztoru i siostry zakonne. We wszystkich tu wymienionych obiektach muzealnych zabronione jest wykonywanie zdjęć i filmowanie bez każdorazowo wydanego, specjalnego zezwolenia Władz klasztoru i o. Kustosza Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.
– Skarbiec czynny codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/
– Muzeum 600-lecia czynne codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/
Bastion św. Rocha – Skarbiec Pamięci Narodu
Bastion św. Rocha czynny codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/