Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra znajduje się na wysokim brzegu Morza Bałtyckiego. Unikalne klifowe wybrzeże oddziela Jastrzębią Górę od przepięknej plaży, zachęcającej do morskich słonecznych kąpieli.
Dzięki malowniczemu położeniu na wysokim klifowym brzegu (na wysokości 32,8 m n.p.m.) i rozległej bazie noclegowo-gastronomicznej Jastrzębia Góra przyciąga latem rzesze turystów.
Pierwsza wzmianka pojawiła się w 1848 roku, jako nazwa najwyższego wzniesienia między Rozewiem a Chłapowem – Habichtsberg, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Jastrzębia Góra. Jako nazwa miejscowości przyjęła się dopiero w roku 1920 tj. od czasu uzyskania przez Polskę dostępu do morza.
Rozwój kąpieliska przypada na okres odzyskania przez Polskę niepodległości. Wówczas tereny te zostały poparcelowane i sprzedane na działki. W latach 20 – tych dostęp do Jastrzębiej Góry był utrudniony, dlatego też wybudowano drogę – Bulwar Nadmorski, prowadzącą do Władysławowa, którą oddano do użytku w lipcu 1931 roku. Wykonana z kostki bazaltowej wypełnionej asfaltem, pochodzącej z Wołynia służy do dziś i podlega konserwatorowi zabytków. Turystom poleca się spacer tą trasą, gdyż po drodze napotkać mogą wiele niepowtarzalnych widoków i ciekawych miejsc.
W 2000 roku, w wyniku pomiarów geodezyjnych, właśnie w tej miejscowości określono miejsce najdalej wysunięte na północ Polski – 54o50’11″. Wyznacznikiem tego punktu jest pamiątkowy obelisk – wykonany z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry – nazwany „Gwiazdą Północy”.