Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Uncategorized

Kartuzy

Kartuzy określane są mianem Stolicy Kaszub i są jednym z najpiękniejszych miejsc Szwajcarii Kaszubskiej. 

Miasto Kartuzy zawdzięcza swą nazwę od Zakonu Kartuzów, po którym dzisiaj pozostał jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza – Zespól Poklasztorny z monumentalną Kolegiatą z unikatowym w skali Europy dachem w kształcie wieka trumny. Warto dodać, że miejsce to ze względu na wyjątkowe piękno, nazywano Rajem Maryi. To oczywiście nie jedyne atrakcje tej ziemi. Choć wiadomo, że największymi i bezkonkurencyjnymi atrakcjami na Kaszubach są woda i przyroda – jeziora i lasy, to miejsc, które warto odwiedzić w gminie Kartuzy jest mnóstwo.

Najwięcej informacji w tym zakresie znajdziemy niedaleko Kolegiaty, w kartuskiej Bramie Kaszubskiego Pierścienia – Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach (ul. Klasztorna 1).

Najbardziej pomocne w zwiedzaniu naszego regionu jest doskonałe połączenie kolejowe Kartuz z Trójmiastem. W okresie letnim pociąg jeździ co godzinę. W samym mieście czeka na odwiedzenie mnóstwo ciekawych miejsc: począwszy od pięknego, odbudowanego w 2019 roku dworca kolejowego, poprze zrewitalizowany Rynek – centrum Kartuz, po Zespół Poklasztorny Zakonu Kartuzów z Kolegiatą, jedynym ocalałym Eremem i poklasztornym Refektarzem, w których dzisiaj znajduje się galeria sztuki, Muzeum Kaszubskie punkt widokowy Ławkę Asesora z pięknymi pełnymi uroku promenadami wokół jezior Karczemne i Klasztorne Małe.

Dodaj komentarz