Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Knurów

Knurów, ponad trzydziestopięcio tysięczne miasto położone na wyżynie górnośląskiej, jest częścią ziemi gliwickiej.

Choć historią swoją Knurów sięga już okresu średniowiecza, to współczesne oblicze miasta jest wynikiem gwałtownych przeobrażeń gospodarczych po drugiej wojnie światowej. Szybko zachodzące przemiany demograficzne, spowodowane industrializacją i funkcjonowaniem dwóch kopalni węgla kamiennego, zaowocowały powstaniem nowych osiedli mieszkaniowych oraz obiektów użyteczności publicznej, które dziś są znakiem rozpoznawczym Knurowa. W mieście działają dwie spółdzielnie, do których należy przeszło 50 procent ogółu zasobów mieszkaniowych, uzupełnionych w ostatnich latach budownictwem czynszowym w ramach MTBS sp. zo.o. Tarnowskie Góry oraz nowymi kwartałami mieszkaniowymi z zabudową jednorodzinną i obiektami wznoszonymi w systemie deweloperskim.

Atutem miasta jest nowoczesna sieć placówek oświatowych prowadzonych przez wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która zapewnia odpowiedni poziom szkolnictwa w mieście. Ofertę edukacyjną Gminy Knurów, na którą składają się miejski żłobek, przedszkola i szkoły podstawowe, uzupełnia sieć placówek szczebla średniego, prowadzonych przez Powiat Gliwcki.

Knurów może poszczycić się nowoczesną bazą sportowo-rekreacyjną, na czele z nowo wybudowaną halą sportową przy Alei Lipowej, dwoma krytymi pływalniami, sezonowym kąpieliskiem Leśne Zacisze, kompleksem boisk wielofunkcyjnych Orlik wraz z pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim, jak również siecią siłowni plenerowych i otwartych stref aktywności. Wszystkie te obiekty są albo nowe, albo gruntownie zmodernizowane, oferując bogaty wachlarz zajęć rekreacyjnych i sportowych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. 

Uzupełnieniem bazy rekreacyjnej są miejskie parki i skwery, doinwestowane w ostatnich latach przez Gminę Knurów w szereg urządzeń małej infrastruktury, placów zabaw. Prawdziwą wizytówką Knurowa i jego atrakcją jest efektowna tężnia solankowa przy ulicy  Szpitalnej.

Źródło: UM Knurów

Dodaj komentarz