Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Konin

Konin leży w samym centrum Polski, we wschodniej części Wielkopolski, nad rzeką Wartą. Liczy około 73 tys. mieszkańców.

To miasto z przebogatą tradycją i historią, gdzie do dziś przenikają się różne kultury i wyznania. W okresie rzymskim przemieszczały się tędy karawany kupieckie żądne cennego na owe czasy słonecznego kruszcu jakim był bursztyn. Historia Szlaku Bursztynowego jest dziś symbolem otwarcia na świat, tradycji i dziedzictwa kulturowego na skalę europejską.

Niezaprzeczalnym śladem po szlakach prowadzących z północy na południe państwa polskiego jest najcenniejszy i zarazem najstarszy zabytek miasta – kamienny słup romański, ustawiony nieopodal kościoła św. Bartłomieja. Ten wykonany z piaskowca, z napisem z 1151 roku słup kamienny traktowany jest jako najstarszy znak drogowy w Polsce, mający oznaczać połowę drogi między Kaliszem a Kruszwicą.

Na miejscu średniowiecznego miasta, na lewym brzegu Warty znajduje się konińska starówka ze wspaniałymi zabytkami architektury sakralnej i mieszczańskiej, które przetrwały do dnia dzisiejszego, a większość z nich prawie w nienaruszonym stanie.

W północnej części miasta w dzielnicy Gosławice znajdują się dwa cenne gotyckie obiekty architektoniczne: Kościół św. Andrzeja Apostoła oraz zamek. W odrestaurowanym, wzniesionym w latach 1418-26 przez biskupa Andrzeja Łaskarza gotyckim zamku znajduje się siedziba Muzeum Okręgowego, wraz ze stałymi ekspozycjami, w tym pokazujące życie XIX-wiecznego Konina.

Konin ma jeszcze jeden bardzo znaczący dla miasta atut. Przepływa przez niego rzeka Warta, która geograficznie podzieliła miasto na dwie części: starą i nową ale tak naprawdę poprzez przeróżne działania rzeka Warta właśnie łączy mieszkańców z nowej i starej części Konina. Warta uznawana jest jako woda śródlądowa żeglowna na odcinku od Kanału Ślesińskiego do ujścia rzeki Odry. Trasa ta stanowi atrakcyjny szlak wodny dla spływów kajakowych, jako trasa dla statków wycieczkowych i innych. Najpiękniejszym obszarem okalającym Wartę jest Dolina Środkowej Warty z Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym oraz Obszar Natura 2000, przebogata przede wszystkim w ptactwo które reprezentuje 230 gatunków.

Poza tym w mieście znajduje się sześć okazałych pomników przyrody: dwa dęby szypułkowe w parku im. Fryderyka Chopina, głaz narzutowy – granitowy na Osiedlu Legionów, głaz narzutowy – granitowy na cmentarzu komunalnym w Morzysławiu, głaz „Olbrzym Anielewski” w Malińcu oraz rozłożysta, stareńka grusza przy ul. Kamiennej.

Najbliższe okolice Konina, to rejon bardzo dobry do uprawiania sportów wodnych, wędkowania i wypoczynku. Wiele jezior, poprzez kanał Warta – Gopło, posiada połączenia żeglowne z Wisłą i wybrzeżem Bałtyku. To naprawdę wyjątkowy region na mapie Polski.

Dodaj komentarz