Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski leży w powiecie lwóweckim na terenie województwa dolnośląskiego. Liczący 10300 mieszkańców.

Obszar gminy Lwówek Śląski jest terenem o dużym nasyceniu cennymi obiektami zabytkowymi z różnych epok i stylów. Do wyróżniających się należy gotycko-renesansowy Ratusz w Rynku. Lwówecki ratusz z XIII wieku jest jednym z najstarszych ratuszy w Polsce. Wielokrotnie przebudowywany jest to obecnie zabytek 1-szej klasy. Wewnątrz zachowały się oryginalne freski stanowiące wystrój Sali Ławy Sądowej ze zbiorem eksponatów prezentujących historię ziemi lwóweckiej, pomieszczenie Lochu Głodowego i Izby Tortur zreplikami narzędzi katowskich, oraz sklepienia cyrklowo żebrowe. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe płyty nagrobne oraz bogato zdobiona Sala Ślubów.

Nieopodal ratusza wybudowane zostały dwie fontanny, fontanna w zachodniej części rynku dostarczała wodę pitną i posiadała wodotrysk w kształcie lwa Fontanna z Lwem. Z  Fontanny Sukienników (wschodnia część rynku) czerpano wodę na potrzeby targu mięsnego. Fontanna z Sową znajduje się w południowo-wschodniej części ratusza.

Warte uwagi zabytki to: XIII-wieczny późnogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Klasztor i Kościół św. Franciszka z Asyżu; neogotycka Kaplica Cmentarna i Cmentarz Komunalny; Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z początku XX wieku; zespół budynków Dworca Kolejowego z 1885; gmach Urzędu Miasta i Gminy – Pałac Książęcy Hohenzollernów. Oprócz tego w mieście zachowało się wiele zabytkowych kamienic reprezentujących style historyczne pochodzących z XIX i początków XX wieku.

Jako jedno z nielicznych miast w Europie Lwówek Śląski ma niemalże w pełni zachowane średniowieczne mury obronne wrazbramami i basztami: Bolesławiecką i Lubańską. Lwóweckie mury obronne składają się z dwóch pierścieni otaczających miasto. Należą one do najciekawszych na Dolnym Śląsku.

Jednym z ciekawszych zabytków miasta jest słynny Browar Lwówek. Najstarsza wzmianka o lwóweckim browarze pochodzi z 1209 roku. W 1209 roku książę śląski Henryk Brodaty nadał mieszczanom lwóweckim prawo mili piwnej.  W drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnego zamku miejskiego Juliusz Hohberg wzniósł istniejący do dziś browar.

W mieście zachował się również zabytkowy kamienny most na Bobrze z 1558 r., przebudowany w końcu XVIII w. W pobliżu mostu rozegrały się dwie bitwy kampanii Napoleońskiej 1813 roku.

Dodaj komentarz