Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Międzyzdroje

Międzyzdroje to jedna z najpiękniejszych miejscowości polskiego Wybrzeża. Poło­żona na największej polskiej wyspie – Wolin, w północno-zachodniej części wojewódz­twa zachodniopomorskiego. Na obszarze gminy znajduje się miasto Międzyzdroje i 3 sołectwa: Wicko, Wapnica i Lubin.

Pierwsze zapisy kronikarskie o Międzyzdrojach spo­tykamy w XV-wiecznym akcie darowizny księcia Bogusława I, na rzecz prepozytury katedralnej w Kamieniu Pomorskim, gdzie jest mowa o miejscowości Misdroige i Mis­droie.

Tradycje wczasowe Międzyzdrojów sięgają 1830 roku, kiedy to radca sanitarny dr Oswald z Berlina rozsławił w swoich publi­kacjach walory lecznicze nadmorskiej miejs­cowości Misdroy. W tym okresie pierwsi letnicy dotarli też do Międzyzdrojów. W 1835 roku urządzono pierwsze obiekty ką­pieliskowe na plaży. Osobno dla pań i panów. W latach późniejszych wraz z pojawieniem się kolei, nastąpił rozwój Międzyzdrojów. Kolej umożliwiała dojazd letników ze Szcze­cina i Berlina. Uboga wioska niebawem zmieniła się w bogaty i modny letni kurort. Pierwsze kroki wszyscy odwiedzający Mię­dzyzdroje kierują w stronę pięknej, piasz­czystej plaży, z której w głąb morza wychodzi molo o długości 395 m z przysta­nią „białej floty”. Międzyzdrojska prome­nada, przy której podziwiać można odrestaurowane kamieniczki z XIX I XX wieku jest miejscem spacerów dla licznych turystów. Dzięki przeprowadzonej moder­nizacji promenada w Międzyzdrojach zys­kała nowe, współczesne oblicze. Wśród elementów małej architektury na wyróżnie­nie zasługują szklane wodospady, na tle któ­rych turyści bardzo chętnie robią sobie atrakcyjne zdjęcia. To idealne miejsca dające ochłodę w słoneczne, upalne dni. Dzięki tym zmianom promenada jako główny deptak miasta żyje przez całą dobę. Ważnym jej punktem jest Aleja Gwiazd z odciskami pol­skich artystów a także Gabinet Figur Wo­skowych. W maju 2011 roku otworzono w budynku, gdzie mieści się Gabinet Figur Wo­skowych nowoczesne planetarium. To nowa ważna atrakcja na długiej liście cieka­wych miejsc do zobaczenia w Międzyzdro­jach. W tym samym roku Aleja Gwiazd wzbogaciła się o kolejną ważną postać – fi­gurę wybitnego aktora Krzysztofa Kolber­gera, który zaprasza do stolika na chwilę zadumy i refleksji.

Międzyzdroje dzięki tym zmianom zys­kały nowy wizerunek, miasta z bogatą histo­rią, które śmiało wkroczyło w XXI wiek. Gmina Międzyzdroje to idealne miejsce do uprawiania sportów, turystyki kwalifikowanej i aktywnego wypoczynku. Czyste wody Zatoki Pomorskiej, dzika przyroda, leczni­czy mikroklimat, malownicze krajobrazy, są magnesem dla tysięcy turystów. Szukają­cych ciszy i wytchnienia zapraszamy na szlaki muzeum Wolińskiego Parku Narodo­wego i liczne atrakcje przyrodnicze: punkty widokowe – Gosań, Zielonka z przepiękną panoramą na Deltę Wsteczną Świny, Kaw­cza Góra, Zagroda Pokazowa Żubrów, mu­zeum, jeziora – Turkusowe, Czajcze, przyrodnicze ścieżki edukacyjne. Na miłoś­ników historii czekają – Grodzisko w Lubi-nie z X-XII wieku oraz poligon broni V-3 w Zalesiu.

Letnia oferta wzbogacana jest wydarze­niami kulturalnymi i sportowymi. Najstar­szym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej, który odbywa się nieprze­rwanie od 1966 roku. Festiwal Gwiazd przyciąga do Międzyzdrojów artystów pol­skiego kina, filmu, ekranu i sceny. W Alei Gwiazd przy Promenadzie każdego lata pojawiają się nowe odciski dłoni polskich ak­torów i twórców filmowych. W Między-zdrojach odbywają się także liczne imprezy sportowe m.in. Bieg Śniadaniowy i Mityng Lekkoatletyczny im. Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego. Bogaty program wydarzeń kulturalnych, muzycznych, spor­towych powoduje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie przez cały rok.

Źródło: UM Międzyzdroje

Dodaj komentarz