Oświęcim
Na granicy Małopolski i Śląska leży Miasto Oświęcim. To miejsce, gdzie można zatrzymać się i mile odpocząć w podróży, aktywnie i atrakcyjnie spędzić czas. Dla miłośników historii proponujemy spacer urokliwymi uliczkami Starówki oraz wizytę w piastowskim zamku – dziś Muzeum Zamek (muzeum-zamek.pl). Zwiedzając interaktywną wystawę można dosłownie dotknąć 800-letniej historii miasta. Z gotyckiej 40-metrowej wieży zamku można podziwiać wspaniałą panoramę. Co roku, w maju, Muzeum organizuje Jarmark Kasztelański z pokazami historycznymi, animacjami, warsztatami dla najmłodszych.
Schodząc ze wzgórza zamkowego trzeba odwiedzić urokliwy Plac Księdza Skarbka, gdzie mieści się odrestaurowana Synagoga i Muzeum Żydowskie (ajcf.pl), aby odkryć fascynujące ślady współistnienia w Oświęcimiu kultury polskiej i żydowskiej. W sercu miasta zaskoczy was nowoczesna aranżacja rynku z zachowanymi śladami przeszłości – reliktami XVI-wiecznego ratusza i przedwojenną studnią. Po drodze napotkamy niezwykłe murale, sygnowane przez znanych artystów. W pobliżu zamku napotkamy mural “Kontrabasiści” projektu Edwarda Dwurnika, a na kamienicy położonej na rogu ulicy Dąbrowskiego i Plebańskiej – kadr ze słynnego filmu animowanego „Katedra” Tomasza Bagińskiego.
Muzeum Auschwitz-Birkenau
Podczas II wojny światowej Niemcy wybudowali w Oświęcimiu największy w historii ludzkości obóz zagłady KL Auschwitz-Birkenau, w którym zostało zgładzonych w latach 1940 – 1945 od 1,1do 1,5 mln ofiar. Było to niewyobrażalnym dramatem, największym złem, jakie kiedykolwiek człowiek mógł wyrządzić drugiemu człowiekowi. Dlatego też KL Auschwitz-Birkenau, na którego terenie 2 lipca 1947r. utworzono Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau