Reda
Reda to miasto położone na północ od Gdyni, klika kilometrów od Zatoki Puckiej.
Reda wraz z Rumią i Wejherowem tworzy Małe Trójmiasto Kaszubskie. Miasto położone pośród pagórków i lasów w pradolinie rzeki Redy i Łeby posiada znakomite walory wypoczynkowe, a ponad połowa jego powierzchni to lasy.
Przez miasto przepływa wijąca się urokliwie rzeka Reda, do której wpada rzeka Bolszewka z dopływem Gościny, rzeka Cedron (zwana dawniej rzeką Białą) z dopływami: Strużką, Grzebnicą oraz Potok Pętkowicki.
Zwiedzanie Redy można rozpocząć od dworca kolejowego przy ul. Gdańskiej. Dworzec jest jednym z elementów tzw. „zespołu dworca i osiedla kolejowego”. Warto wstąpić też do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Derdowskiego, w której znajduje się stała ekspozycja ciekawych rzeźb w drewnie, znanych kolorowych ptaszków, figur o charakterze sakralnym i świeckim, twórcy ludowego Izajasza Rzepy. Obok rzeźb na ścianach wiszą obrazy olejne lokalnych twórców. Na końcu ulicy Jarej znajduje się punkt widokowy o wysokości ok. 70 m n.p.m. z którego przy dobrej pogodzie, można zobaczyć Zatokę Pucką i Półwysep Helski. Po obejrzeniu panoramy miasta, z punktu widokowego można zejść schodami, które liczą 204 stopnie i ulicą Gniewowską dotrzeć do ulicy Ogrodowej. Niektóre ze znajdujących się przy tej ulicy budynki liczą ponad 200 lat. Następnie można udać się do kościoła rzymsko-katolickiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Panny i Męczennicy przy ul. Gdańskiej, którego strzelistej wieży nie sposób nie zauważyć. W drodze do kościoła natkniemy się na budynek dawnej oberży Kożyczkowskich – ulica Gdańska 2, obiekt ten pochodzi najprawdopodobniej sprzed ok.150 lat.
W Redzie znajduje się aleja starych lip, będących zabytkami przyrody. Po północno-zachodnim obrzeżu miasta przebiega niebieski szlak turystyczny (krawędzią Kępy Puckiej -trasa Wejherowo-Mrzezino-Puck, dł. 32km), a na zachodnim -czerwony szlak „wejherowski” (trasa: Sopot-Kamienny Potok-Piekiełko-Wejherowo, dł. 51km) i czarny szlak „Zagórskiej Strugi” (trasa: Gdynia Wzgórze Świętego Maksymiliana-Piekiełko-Wejherowo, dł. 52km).
Miasto korzysta z ujęć wód plejstoceńskich i trzeciorzędowych. Powietrze w mieście zaliczane jest do najczystszych w Polsce północnej.
Źródło: UM Redy