Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Ruciane-Nida

Ruciane-Nida to malownicza miejscowość turystyczno-wypoczynkowa położona w samym sercu Puszczy Piskiej.

Obszar gminy wyróżnia się wyjątkowo dużym udziałem jezior. Najbardziej znane to Jezioro Śniardwy – często nazywane „Mazurskim Morzem”, przepiękne Jezioro Nidzkie – natchnienie pisarzy i poetów oraz Jezioro Bełdany. Przez zachodnią część gminy przepływa „królowa mazurskich rzek” – Krutynia, uznawana za jeden z piękniejszych nizinnych szlaków kajakowych w Polsce.

Ciekawie ukształtowanie terenu zachęca do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Liczne trasy turystyczne i ścieżki dydaktyczne pozwalają na obcowanie ze wspaniałą mazurską przyrodą i dotarcie do każdego ciekawego zakątka okolicy. Zimą leśne dukty i polne drogi stają się idealnymi trasami biegania na nartach czy też organizacji kuligów.

Gmina ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Warto obejrzeć obiekty sakralne znajdujące się w Wojnowie: cerkiew prawosławną z 1923 r. i położony nad jeziorem Duś klasztor staroobrzędowców z XIX wieku. Godnymi polecenia są także: kościół neogotycki z 1898 r. w Wejsunach, a także kościoły znajdujące się
w Ukcie i Rucianem-Nidzie
. W oddalonym o kilka kilometrów Kadzidłowie czeka nas spotkanie z mieszkańcami Parku Dzikich Zwierząt. Można tu zobaczyć liczne gatunki zwierząt typowe dla tych terenów oraz rzadkie gatunki, m.in. jelenie Dybowskiego czy żubry. Warto także zwiedzić znajdująca się w tej samej miejscowości Osadę Kulturową. W jej skład wchodzą drewniane budynki stanowiące przykład mazurskiego budownictwa ludowego przełomu XVIII i XIX wieku.

Nad Jeziorem Bełdany, w miejscowości Iznota znajduje się osada Galindia-Mazurski Eden, która od kilku lat swoim niepowtarzalnym klimatem przyciąga wielu gości. Amatorów poezji z pewnością zainteresuje czynne cały rok Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie. Przy gorącej herbacie można posłuchać tutaj zimą archiwalnych nagrań poezji Gałczyńskiego w wykonaniu samego autora. Dużym zainteresowaniem cieszy się Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk w Popielnie oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej. Jest to jedne z niewiele miejsc w Polsce, gdzie spotkać można żyjące na wolności koniki polskie.

Źródło: UG Ruciane-Nida

Dodaj komentarz