Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Świecie

Świecie to miasto położone na Pojezierzu Pomorskim u ujścia rzeki Wdy do Wisły w województwie kujawsko-pomorskim. Liczby blisko 25 tys. mieszkańców.

Świecie stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Zbiegają się tu drogi krajowe nr 1 i 5 (budowana obecnie trasa S5), łączące południe Polski z aglomeracją trójmiejską (Gdańsk, Gdynia, Sopot). W odległości 12 km od granic miasta przebiega autostrada A1.

Miasto ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę oraz zaplecze rekreacyjne i sportowe, ze stadionem i halą widowiskowo – sportową na 1350 miejsc. Dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych region jest jednym z ciekawszych zakątków województwa kujawsko-pomorskiego.

Gmina Świecie to także miejsce do odpoczynku – 3 km od miasta leży jezioro Deczno z ośrodkiem wypoczynkowym, w którym  znajduje się strzeżone kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego i kawiarnia.


Świecie to jedno z najstarszych miast pomorskich, znane z zachowanych zabytków (m.in. średniowieczny zamek i fara) oraz z cyklicznych imprez kulturalnych. Do najważniejszych należą m.in. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych i Maraton Piosenki Osobistej „Nocne śpiewanie”.