Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Szczawno-Zdrój

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój jest jednym z najstarszych na Dolnym Śląsku. Ponad 800 lat historii. Kurort, w którym można wypocząć i podreperować zdrowie w otoczeniu niezwykłej przyrody.

Szczawno-Zdrój, kurort niegdyś popularny wśród członków arystokratycznych rodów i artystów światowej sławy, dziś wychwalany przez młodych i starszych kuracjuszy z całej Polski, a także turystów zachwyconych magiczną aurą oraz zieloną oazą uzdrowiska.

Właściwości lecznicze występujących wód mineralnych znane były i wykorzystywane od kilku stuleci, ale po raz pierwszy zbadał je i potwierdził ich właściwości nadworny lekarz Hochbergów – Caspar Schwenckfeldt w 1598 roku.

Od roku 1816, z inicjatywy dr. Augusta Zemplina, nastąpił intensywny rozwój uzdrowiska. Wybudowano pijalnię wód mineralnych, teatr, pawilon dla orkiestry, hotele i zajazdy. Kolejne lata związane są z rozwojem lecznictwa uzdrowiskowego. Europejska sława uzdrowiska ściągała na leczenie wodami mineralnymi wielu możnych i sławnych ludzi. Przebywali tu tacy znani ludzie jak choćby: Z. Krasiński i H. Wieniawski, który tu także koncertował (stąd od 1966 roku doroczne festiwale jego imienia), Winston Churchill czy też I. Turgieniew. Warto przypomnieć, że urodził się tu Gerhart Hauptmann, laureat nagrody Nobla w 1912 r.

Uzdrowisko funkcjonuje do dnia dzisiejszego, a dzięki wspólnym staraniom mieszkańców i władz miasta stale poprawia się jego wizerunek i zwiększa atrakcyjność.

Dodaj komentarz