Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Tatry

Tatry są najwyższym pasmem górskim leżącym w granicach Polski i najwyższym masywem w łańcuchu Karpat. Liczą ok. 60 km długości i od 15 do 20 km szerokości. Ich powierzchnia wynosi blisko 800 km². Ze względu na ukształtowanie terenu Tary dzielą się na Tatry Bielskie (Hawrań 2152 m n.p.m.), Tatry Wysokie (Gerlach 2655 m n.p.m.) i Tatry Zachodnie (Bystra 2248 m n.p.m.). Położone są pomiędzy czterema krainami geograficzno-historycznymi: Liptowem, Orawą, Podhalem i Spiszem, przy czym przez Tatry, Orawę i Spisz przebiega granica polsko-słowacka. Do Polski należy 175 km² powierzchni opisywanych gór. Są one objęte ochroną w ramach dwóch parków narodowych (Tatrzański Park Narodowy, TPN w Polsce i Tatranský národný park, TANAP na Słowacji).

Tatry to góry wyjątkowe pod wieloma względami: przyrodniczym, historycznym, kulturowym. Mogą poszczycić się interesującą historią eksploracji. Od lat cieszą się niezmienną popularnością zarówno wśród turystów, jak i badaczy. Sieć szlaków udostępniona przez Tatrzański Park Narodowy liczy 275 km. 

Można tu uprawiać zarówno turystykę pieszą, wspinaczkę, narciarstwo (zjazdowe, biegowe, skiturowe) oraz w ograniczonym zakresie kolarstwo górskie. Odwiedzający mogą skorzystać z gościnnych schronisk PTTK (na Polanie Chochołowskiej, na Hali Ornak, na Hali Kondratowej, na Hali Gąsienicowej, w Roztoce, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz nad Morskim Okiem).

Wchodząc w Tatry, warto pamiętać, że są one objęte ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Należy więc zapoznać się z obowiązującymi na tym terenie zasadami zwiedzania. Na stronie internetowej www.tpn.pl można znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące ruchu turystycznego (piesi, narciarze, rowerzyści) i samochodowego, a także wprowadzania zwierząt.

Dodaj komentarz