Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Władysławowo

Władysławowo pretenduje do miana jednego z głównych wczasowisk na Wybrzeżu Bałtyckim. Charakteryzuje ją klimat morski o leczniczych właściwościach, czysta woda i powietrze nasycone intensywnym zapachem jodu.

Dostęp także do płytkiej i wietrznej Zatoki Puckiej sprawia, że jest to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania sportów wodnych. Ponad 20 km piaszczystych plaż, malownicze krajobrazy oraz czyste powietrze tworzą znakomite warunki do wypoczynku.

Aleja Gwiazd Sportu

Jedyne takie miejsce w Polsce, które możemy podziwiać od 2000 roku we Władysławowie. Co roku, podczas kolejnych edycji Alei Gwiazd Sportu, odsłonięte zostają mosiężne gwiazdy – upamiętniające sylwetki uznanych sportowców. Do tej pory w Alei znajdują się gwiazdy takich znanych osób jak m.in.: Feliksa Stamma, Kazimierza Deyny, Waldemara Legienia, Roberta Korzeniowskiego, Ireny Szewińskiej, Huberta Wagnera, Ryszarda Szurkowskiego, Leszka Drogosza, Jerzego Kuleja, Jacka Wszoła, Dariusza Michalczewskiego, Sylwi Gruchała, czy Michela Platiniego.

Podczas organizowanych festiwali odbywają się liczne imprezy towarzyszące, jak np. programy artystyczne z udziałem znanych wykonawców, pokazy sztucznych ogni, sadzenie okolicznościowych drzewek, mecze piłki nożnej, w których biorą udział znane postaci sportu.

Port Rybacki

Budowany w latach 1935–38, jeden z największych na Bałtyku. W 1952 r. otrzymał urzędową nazwę Władysławowo, dla upamiętnienia fortu wojennego zbudowanego w XVII w. na polecenie króla Władysława IV. Port opasują dwa falochrony: wschodni oraz zachodni, w kształcie łuku (ponad 700 m), który spełnia także rolę mola spacerowego.

Położony nad otwartym morzem jest jednym z najważniejszych portów pod względem ilości wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. Dysponuje doskonałym zapleczem przetwórczym i chłodniczym dla przemysłu rybnego. Pełni również funkcję żeglarskiej mariny. Jednostki pływające mogą się tutaj zaopatrzyć w paliwo, prowiant i wodę, dokonać niezbędnych napraw i remontów, zaś ich załogi – korzystać z energii elektrycznej, pryszniców i węzłów sanitarnych.

W porcie znajduje się także morskie przejście graniczne w turystyce żeglarskiej do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich. W miesiącach letnich port staje się bazą dla rejsów wycieczkowych po Bałtyku. Do rejsów po morzu zaadaptowane są kutry rybackie, którymi można wypłynąć na godzinną wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Amatorzy wędkarstwa mogą wziąć udział w 8-godzinnych wyprawach na połów dorsza wędką. Rejsy takie organizowane są przez cały rok i gwarantują wspaniałą, niezapomnianą atmosferę i prawdziwą morską przygodę.

28 czerwca 2014 roku na Alei Gwiazd Sportu odsłonięto pomnik „Korona Himalajów”. Czternaście skalnych płyt symbolizuje czternaście ośmiotysięczników, które zdobyli Polacy: Mount Everest, K2, Czo Oju, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Manaslu, Kanczendzonga, Annapurna, Lhotse, Makalu, Sziszapangma, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II. Rzeźba ma przypominać o Polakach, którym udało się je zdobyć. Pomnik jest zbudowany z bloków piaskowca, sprowadzonego ze Szwecji.

Dodaj komentarz