Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Blog

Mapa Google

Są takie rzeczy, bez których trudno wyobrazić sobie nasze codziennie funkcjonowanie. Jedną z nich są Mapy Google. Kiedyś zwykła interaktywna mapa, a dzisiaj aplikacja – kombajn, która ułatwia nam życie w nie jednej sytuacji. Dokładna mapa drogowa, wyszukiwanie adresów, wyznaczanie trasy czy nawigacja to jej podstawowe funkcje. A to dopiero początek…

Historia Map Google

Serwis Google Maps powstał w 2005 roku, a oficjalna premiera miała miejsce w dniu 8 lutego. To jak wyglądał na początku swojej kariery i czy bardzo różnił się od obecnej wersji zobaczcie sami poniżej. Podstawowe funkcjonalności: mapa, wyszukiwanie i wyznaczanie trasy były od początku.

O serwisie zrobiło się głośno we wrześniu 2005 roku. W następstwie huraganu Katrina w Google Maps szybko zaktualizowano zdjęcia satelitarne Nowego Orleanu. Dzięki temu można było przeglądać zasięg powodzi w różnych częściach miasta. Popularność mapy rosła z dnia na dzień.

Przełomem był jednak rok 2007, kiedy w listopadzie udostępniono Mapy Google na komórki. Zawierała ona wersję beta funkcji „Moja lokalizacja”, która wykorzystywała lokalizację GPS / Assisted GPS urządzenia mobilnego. Uzupełnioną o określenie najbliższych sieci bezprzewodowych i witryn komórkowych. Oprogramowanie wyszukiwało lokalizację witryny komórki, korzystając z bazy danych znanych sieci i witryn bezprzewodowych.

Kolejna ważna data to 23 września 2008 r. W tym dniu została wydana aplikacja Mapy Google dla systemu operacyjnego Android. Premiera ta zbiegła się ogłoszeniem pierwszego komercyjnego urządzenia z Androidem. ​​ W październiku 2009 r. firma Google zastąpiła firmę Tele Atlas jako głównego dostawcę danych geoprzestrzennych w amerykańskiej wersji Map i korzystała z własnych danych.

Kolejna lata to m.in. wprowadzenie Kreatora Map (2011), który umożliwia każdemu przeglądającemu edytowanie i dodawanie zmian. W grudniu 2012 r. aplikacja Mapy Google została oddzielnie udostępniona w App Store, po tym, jak Apple usunęła ją z domyślnej instalacji mobilnego systemu operacyjnego w wersji iOS 6. W czerwcu 2016 r. dodano nowe zdjęcia satelitarne pochodzące z Landsata 8, zawierające ponad 700 bilionów pikseli nowych danych. W października 2017 r. dodano zdjęcia kilku planet i księżyców, takich jak Tytan, Merkury i Wenus, a także bezpośredni dostęp do zdjęć Księżyca i Marsa.

Obecna funkcjonalność Map Google

Wyznaczanie (planowanie) tras

Narzędzie do planowania tras umożliwiające użytkownikom znajdowanie dostępnych wskazówek dojazdu samochodem, transportem publicznym, pieszo lub rowerem. Google współpracuje na całym świecie z ponad 800 dostawcami transportu publicznego w celu przyjęcia Ogólnej Specyfikacji Tranzytu (GTFS), udostępniając dane stronom trzecim.

Ruch uliczny (korki)

W 2007 roku Google zaczął oferować dane o ruchu drogowym w postaci kolorowej nakładki na drogi i autostrady, przedstawiające prędkość pojazdów na poszczególnych drogach. Crowdsourcing służy do uzyskiwania lokalizacji określonych przez GPS dużej liczby użytkowników telefonów komórkowych, z których tworzone są mapy ruchu na żywo.

Street View

Jedna z najpopularniejszych usług w Google Maps jest widok panoramicznych zdjęć z poziomu ulicy. Funkcja ta pojawiła się na Mapach w 2007 roku i początkowo obejmowała tylko pięć amerykańskich miast: San Francisco, Las Vegas, Denver, Miami i Nowy Jork. Po pierwszym roku działania usługi dodano kolejnych kilkadziesiąt miast USA. W lipcu 2008 r., z okazji odbywającego się Tour de France, dodano niektóre etapy wyścigu. W marcu 2012 r. usługa uruchomiona została w Polsce. Obecnie Street View dostępne jest już na wszystkich kontynentach.

Zdjęcia ukośne

W grudniu 2009 r. firma Google wprowadziła nowy widok składający się ze zdjęć lotniczych pod kątem 45°, oferujących „widok z lotu ptaka” miast. Pierwszymi dostępnymi miastami były San Jose i San Diego. Ta funkcja była początkowo dostępna tylko dla programistów za pośrednictwem interfejsu API Map Google. W lutym 2010 roku została wprowadzona jako funkcja eksperymentalna w Google Maps Labs. W lipcu 2010 roku w Mapach Google w wybranych miastach w RPA, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i we Włoszech udostępniono zdjęcia pod kątem 45°.

Mapy wnętrz budynków

W marcu 2011 r. do Map Google dodano mapy wnętrz, które umożliwiają użytkownikom poruszanie się po budynkach, takich jak lotniska, muzea, centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, uniwersytety, stacje transportu publicznego i inne przestrzenie publiczne (w tym obiekty podziemne). Google zachęca właścicieli obiektów użyteczności publicznej do przesyłania planów pięter swoich budynków w celu dodania ich do usługi. Użytkownicy mapy mogą wyświetlać różne piętra budynku lub stacji metra, klikając selektor poziomów wyświetlany w pobliżu dowolnych struktur, które są odwzorowane na wielu poziomach.

Moje mapy

Funkcja uruchomiona w kwietniu 2007 roku, która umożliwia użytkownikom tworzenie niestandardowych map do użytku osobistego lub udostępniania. Użytkownicy mogą dodawać punkty, linie, kształty, notatki i obrazy do Map Google za pomocą edytora Wysiwig. Dostępna jest również aplikacja na Androida dla Moich Map, pierwotnie wydana w marcu 2013 r. pod nazwą Google Maps Engine Lite.

Lokalni przewodnicy Google

Lokalni przewodnicy to program, który umożliwić użytkownikom współtworzenie Map Google. Czasami zapewnia im to dodatkowe korzyści, np. darmowy dostęp do płatnych usług Google.. Program jest częściowo następcą Kreatora Map Google, ponieważ funkcje poprzedniego programu zostały zintegrowane ze stroną internetową i aplikacją. Program składa się z dodawania recenzji, zdjęć, podstawowych informacji, filmów i poprawiania informacji, na przykład takich jak dostępność dla wózków inwalidzkich.

Timelapse Earth

Dzięki Timelapse (wydane w kwietniu 2021 roku) użytkownicy mogą zobaczyć, jak zmieniła się Ziemia w ciągu ostatnich 37 lat. Timelape to film poklatkowy, na który składa się 15 milionów obrazów satelitarnych (w przybliżeniu dziesięć biliardów pikseli).

Mapa Google w Polsce

Mapy Google po raz pierwszy dostępne była dla USA. Jednak bardzo szybko jej funkcjonalności i dane objęły cały świat, w tym także Polskę. Oczywiście premiery nowy funkcji zazwyczaj zawsze mają miejsce w Stanach. Jednak szybciej czy później zdecydowana większość z nich trafia także do użytkowników Map Google w Polsce. Tak było choćby z usługą Street View, która uruchomiona została w 2007 roku i początkowo obejmowała tylko pięć amerykańskich miast. Dla Polski jest dostępna od 2012 roku. Autorami map w serwisie jest wiele zewnętrznych firm, w tym Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, a autorami zdjęć lotniczych jest m.in. tarnowska spółka MGGP Aero.

Alternatywa dla Mapy Google

Czy w takim razie Mapy Google są niezastąpione i nie ma dla nich alternatywy? Na pewno trudno znaleźć serwis czy aplikację, które ma tak szeroką funkcjonalność. Uzupełnieniem mogą być natomiast mapy projektu OpenStreetMap. Ich zastosowanie znajdziemy na przykład w serwisie mapowy Streetmap.pl. Jak podkład bazowy oferuje bardzo dokładną mapę drogową OSM. Ale to nie wszystko. Mamy tu przede wszystkim coś czego nie mają Mapy Google – mapy turystyczne ze szlakami, mapy terenu 3D, dane katastralne i wiele więcej.

Dodaj komentarz