Mazury
Wielkie Jeziora Mazurskie jest to z największy w Polsce zespół akwenów śródlądowych połączonych licznymi kanałami i rzekami, które tworzą niepowtarzalnej urody szlak wodny rozciągający się od Węgorzewa na północy, po Pisz i Ruciane-Nida na południu.
Tak rozległego ciągu jezior, umożliwiającego uprawianie wszystkich rodzajów turystyki wodnej, a równocześnie tak urozmaiconego, nie ma w żadnym z państw Europy.
Akwenów o powierzchni powyżej 1 ha jest na Mazurach ponad 3000. W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich rozciągają się kompleksy dwóch największych jezior w kraju: Śniardw i Mamr. Najdłuższym jeziorem w Polsce jest Jeziorak (27 km) na Pojezierzu Iławskim. Jedyny w swoim rodzaju zbiornik wodny to Zalew Wiślany, łączący się bezpośrednio z Morzem Bałtyckim.
Powyżej zdjęcie Street View wykonane nad Jeziorem Śniardwy. A poniżej widok na Giżycko z lotu ptaka, na którym widać przystań oraz plaże.
I jeszcze widok na zamarznięte Jezioro Nidzkie w zimie.
Nie tylko jeziora
Warmii i Mazury to nie tylko jeziora. To także zamki i pałace, muzea i skanseny, obiekty religijne i miejsca kultu, fortyfikacje i twierdze, zabytki techniki i przemysłu.
Zamki w Olsztynie, Nidzicy, Lidzbarku Warmińskim czy Ostródzie to jedne z najpiękniejszych gotyckich zamków w Polsce.
Warmia i Mazury pełne są rozsianych po lasach fortyfikacji, okopów i pozycji obronnych z czasów II wojny światowej. Szlak Fortyfikacji Mazurskich to ponad 400 km poznawania bogatej historii, kryjącej wiele tajemnic. Sięgając w głąb historii, dowiemy się, kto i jakie fortyfikacje budował na Mazurach również wcześniej.