Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Ciechocinek

Uzdrowisko Ciechocinek to popularne miejsce wypoczynku sanatoryjnego. Od blisko 200 lat kojarzone ze zdrowotnymi solankami jak żadne inne w Polsce, uwiecznione w licznych utworach kultury popularnej. W rzeczywistości to około 30 sanatoriów w uzdrowisku Ciechocinek, miejscowości leżącej w województwie kujawsko-pomorskim.

Uzdrowisko Ciechocinek oferuje kuracjuszom bardzo łagodny klimat, dlatego polecane jest w szczególności dla osób, które są wrażliwe na zmiany pogody i mają problemy z aklimatyzacją w nowym miejscu. Lokalny klimat uzdrowiska charakteryzuje się wysoką przeciętną temperaturą w ciągu roku (7,9 stopni Celsjusza), stosunkowo dużym nasłonecznieniem (prawie 1500 godzin w skali roku), niewielką sumą opadów, niewielką wilgotnością i słabymi wiatrami. Dni z tak zwanym komfortem klimatycznym stanowią 41% wszystkich dni w ciągu roku.

Tężnie Solankowe

Największa w Europie drewniana konstrukcja służąca do odparowywania solanki, element ciągu technologicznego produkcji ciechocińskiej soli spożywczej oraz szlamu i ługu leczniczego.

Tężnie solankowe to trzy imponujące budowle ustawione w kształcie podkowy, o łącznej długości 1741,5 m, wysokości 15,8 m. Na strukturę tężni składa się blisko 7000 dębowych pali, na których usadowiono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną. Kompleks tężniowy pobudowany został w latach 1824-28 (tężnia nr 1 i 2) oraz 1859 (tężnia nr 3) według projektu profesora Jakuba Graffa.

Fontanna Grzybek

Źródło solankowe nr 11 o głębokości 415 metrów obudowane fontanną w kształcie grzyba. Pełni funkcje: estetyczną – jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w uzdrowisku, zdrowotną – stanowi naturalne inhalatorium nasycające powietrze cząstkami jodu, przemysłową – dostarcza solankę do tężni a następnie warzelni soli, gdzie w procesie warzenia z solanki wytwarzana jest ciechocińska sól spożywcza oraz szlam i ług leczniczy.

Grota Solankowa

Jedyne w Polsce, niepowtarzalne w Europie naturalne inhalatorium wewnątrz tężni. Umiejscowienie groty – na zbiorniku solanki, pośród bali wypełnionych solanką – stanowi doskonałe miejsce do zażywania inhalacji z powstałego specyficznego aerozolu zawierającego zdrowotne pierwiastki. Wskazania: przewlekłe nieżyty nosa, gardła, krtani, oskrzeli, stany niedoboru jodu. Zalecane seanse inhalacyjne – 30 minut, 3-5 razy w tygodniu. Na tężni nr 2 znajduje się taras widokowy wyposażony w leżaki i ławki.

Dodaj komentarz