Ciechocinek
Uzdrowisko Ciechocinek to popularne miejsce wypoczynku sanatoryjnego. Od blisko 200 lat kojarzone ze zdrowotnymi solankami jak żadne inne w Polsce, uwiecznione w licznych utworach kultury popularnej. W rzeczywistości to około 30 sanatoriów w uzdrowisku Ciechocinek, miejscowości leżącej w województwie kujawsko-pomorskim.
Uzdrowisko Ciechocinek oferuje kuracjuszom bardzo łagodny klimat, dlatego polecane jest w szczególności dla osób, które są wrażliwe na zmiany pogody i mają problemy z aklimatyzacją w nowym miejscu. Lokalny klimat uzdrowiska charakteryzuje się wysoką przeciętną temperaturą w ciągu roku (7,9 stopni Celsjusza), stosunkowo dużym nasłonecznieniem (prawie 1500 godzin w skali roku), niewielką sumą opadów, niewielką wilgotnością i słabymi wiatrami. Dni z tak zwanym komfortem klimatycznym stanowią 41% wszystkich dni w ciągu roku.
Tężnie Solankowe
Największa w Europie drewniana konstrukcja służąca do odparowywania solanki, element ciągu technologicznego produkcji ciechocińskiej soli spożywczej oraz szlamu i ługu leczniczego.
Tężnie solankowe to trzy imponujące budowle ustawione w kształcie podkowy, o łącznej długości 1741,5 m, wysokości 15,8 m. Na strukturę tężni składa się blisko 7000 dębowych pali, na których usadowiono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną. Kompleks tężniowy pobudowany został w latach 1824-28 (tężnia nr 1 i 2) oraz 1859 (tężnia nr 3) według projektu profesora Jakuba Graffa.
Fontanna Grzybek
Źródło solankowe nr 11 o głębokości 415 metrów obudowane fontanną w kształcie grzyba. Pełni funkcje: estetyczną – jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w uzdrowisku, zdrowotną – stanowi naturalne inhalatorium nasycające powietrze cząstkami jodu, przemysłową – dostarcza solankę do tężni a następnie warzelni soli, gdzie w procesie warzenia z solanki wytwarzana jest ciechocińska sól spożywcza oraz szlam i ług leczniczy.
Grota Solankowa
Jedyne w Polsce, niepowtarzalne w Europie naturalne inhalatorium wewnątrz tężni. Umiejscowienie groty – na zbiorniku solanki, pośród bali wypełnionych solanką – stanowi doskonałe miejsce do zażywania inhalacji z powstałego specyficznego aerozolu zawierającego zdrowotne pierwiastki. Wskazania: przewlekłe nieżyty nosa, gardła, krtani, oskrzeli, stany niedoboru jodu. Zalecane seanse inhalacyjne – 30 minut, 3-5 razy w tygodniu. Na tężni nr 2 znajduje się taras widokowy wyposażony w leżaki i ławki.