Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Kostrzyn nad Odrą

Kostrzyn nad Odrą to miasto w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim, obejmujące obszar 4617 ha, zamieszkiwane przez 18,5 tys. mieszkańców. Znajduje się nieopodal ujścia Warty do Odry, w zachodniej części Kotliny Gorzowskiej, przy granicy z Niemcami.

Pod względem administracyjnym jest wydzielonym miastem województwa lubuskiego i należy do powiatu gorzowskiego ziemskiego. W historycznych granicach miasta znajdują się tereny położone u zbiegu Warty i Odry, a współczesna zabudowa rozciąga się na prawym brzegu Warty. Od północy Kostrzyn graniczy z gminami Boleszkowice i Dębno, od wschodu – z gminą Witnica, od południa – z gminami Słońsk i Górzyca, a od zachodu – poprzez Odrę – z niemieckim powiatem Märkisch-Oderland, leżącym w landzie Brandenburgia.

Położenie geograficzne i dostępność komunikacyjna Kostrzyna stanowią niewątpliwie jeden z jego największych atutów. Miasto dzieli od Berlina tylko 70 km. To tutaj, nad Odrą i Wartą, krzyżują się ważne drogi lądowe i kolejowe. Szlaki kolejowe łączą Kostrzyn bezpośrednio m.in. ze Szczecinem, Wrocławiem, Katowicami i Bydgoszczą. Dzięki systemowi rzek (Warty i Odry) oraz kanałów możliwe jest połączenie wodne z miastami przemysłowymi w głębi Niemiec i z portami dalekomorskimi w Szczecinie, Świnoujściu czy Hamburgu. Przejścia graniczne, drogowe i kolejowe, ułatwiają transport, przynosząc miastu wymierne korzyści gospodarcze.

Dodaj komentarz