Miasta

Niechorze

Niechorze to miejscowość, której nie sposób nie zauważyć, szczególnie wieczorem. A to za sprawą latarni morskiej wybudowanej na wysokim klifie, która swoim światłem przyciąga nie tylko żeglarzy i marynarzy. Błonia pod latarnią gościły gwiazdy muzyki i sportu. Tutaj odbywały się koncerty Lata z Radiem, ale też Mistrzostwa Polski i eliminacje Mistrzostw Europy w siatkówce plażowej. Obecnie latarnia przyciąga inwestorów – niegdyś było to odludzie, a teraz tworzy się tętniące życiem, alternatywne centrum miejscowości pełne atrakcji dla turystów.

Niechorze to także tradycje. Choć tutejsza przystań rybacka nie należy do największych, jednak była to jedna z nielicznych miejscowości w tej części wybrzeża, gdzie udało się po II wojnie światowej utrzymać i rozwijać rybołówstwo łodziowe. Elementy nawiązujące do tradycji rybackich wciąż można zobaczyć w starej części miejscowości. Warto też o tym porozmawiać z mieszkańcami, którzy kryją w swoich piwnicach wiele pamiątek. Innym nawiązaniem jest też Muzeum Rybołówstwa Morskiego, należące to tzw. must see (czyli miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić) na terenie całego Pomorza Zachodniego.

Wyjątkowość Niechorza podkreśla jego położenie. Część zachodnia położona jest na wysokim, 22-metrowym klifie. Część wschodnia to piaszczysta mierzeja oddzielająca morze od przybrzeżnego jeziora Liwia Łuża.

Źródło: UG Rewal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.