Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Miasta

Rewal

Rewal z racji swojego centralnego położenia stał się stolicą powstałej w 1973 roku gminy. Wtedy nikt chyba nie spodziewał się, że ta mała wioska, wówczas nawet nie rybacka, stanie się jedną z najbardziej znanych wsi w Polsce, a to wszystko dzięki przeobrażeniom ustrojowym. Akurat w tej gminie, a dokładnie w budynku rewalskiego magistratu bodaj najskuteczniej w kraju wykorzystywano siłę samorządności. W pozytywnym ale też i negatywnym tego słowa znaczeniu.

Rewal na początku XXI wieku nazywany był „polskim Oxfordem”, a to dlatego, że wówczas w tej liczącej niespełna tysiąc mieszkańców miejscowości znajdowało się przedszkole, szkoła podstawowa, liceum a także uniwersytet. Wśród lokalnej społeczności znaleźli się tacy, którzy przeszli w Rewalu wszystkie szczeble edukacyjne – od przedszkolaka do magistra.

Innym szczególnym miejscem w tej osadzie, jest amfiteatr, który raczej nie zachwyca swą urodą, jednak lista artystów, którzy pojawili się przez ponad 30 lat na jego scenie budzi szacunek. Rewal to także ważny punkt dla rybołówstwa łodziowego. Tutejsza przystań długo musiała czekać na reaktywację. Zlikwidowana po II wojnie światowej pojawiła się na rybackiej mapie dopiero w latach 70. Obecnie jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie wciąż można zaobserwować w środku miejscowości funkcjonowanie rybaków, a takie pozytywne osobliwości przyciągają wielu turystów.

Źródło: UG Rewal

Dodaj komentarz